Klasické tehlové múry bez dodatočného zateplenia veľa krát nazývajú „dýchajúce steny“ vraj zabránia vytvorenie vlhkosti a plesní a postarajú sa o príjemnú mikroklímu vo vnútri objektoch.
Keď vyberieme studenú fľašu z chladničky tak sa na jej povrchu za krátky čas vytvorí zarosenie. Ak nemáme obvodové steny zateplené tak podobný efekt môžeme zbadať,
pri väčších teplotných rozdieloch ako je 12°C, steny začínajú
„vlhnúť“. Najprv sa vytvorí zvlhnutie na nezateplených rohoch a pri tepelných mostoch. Vo vlhkom prostredí para stále vyráža na takýchto „tepelných mostoch“ následkom ktorých bude, že na takomto povrchu sa vytvorí pleseň.
Po zateplení stien a stropu už nenájdeme vlhkosť a pleseň, nakoľko sa vnútorné povrchy už neochladia tak drasticky.
Priemerná rodina za mesiac uvoľní 150-200 kg vody v byte (pri varení, kúpaní, sprchovaní, atď...), z toho ak budeme mať stenu najvýchodnejšími paropriepustnými vlastnosťami aj vtom prípade cez nej prejde maximálne len 3-5%, 95-97% nasiakavajú do omietok ( ak steny nie sú opatrené disperznými farbami ) alebo zostávajú v nábytkoch, následne časom uvoľnia počas vetrania z obytného priestoru. Z toho vyplýva, ž
e pri používaní moderných výplni otvorov bytové jednotky musíme vetrať každú hodinu aspoň 5 minút bezprostredne bez odľadu na to, že aký stavebný materiál bol použitý pri výstavbe. Ak chceme mať zdravú mikroklímu vo vnútornom prostredí je veľmi podstatné aby sme mali dobre izolované obvodové steny bez tepelných mostov.
Z hľadiska energetickej úspory odporúčame používať zariadenia so spätným získavaním tepla (rekuperáciu).