Na stránke
Webshop

Traffic Statistics
Prihlasovacie meno:
Heslo:

Registrácia >

Partneri:




 
Ciele

Orientácia budov a výber pozemku


Ak sa chystáte stavať, pravdepodobne nepočítate s tým, že sa za niekoľko rokov budete  opäť sťahovať. Výber vhodného stavebného pozemku teda netreba urýchľovať, ale práve naopak, dôkladne zvážiť.

Medzi základné ukazovatele by mala patriť vyhovujúca lokalita, veľkosť a tvar, jeho napojenie alebo možnosť napojenia na inžinierske siete. Nezanedbateľné sú aj prístupové cesty, úpravy alebo obmedzenia výstavby vyplývajúce z územného plánu alebo územného rozhodnutia.

Celé plánovanie stavby by mohli ovplyvniť aj výsledky geologického prieskumu, no a zabúdať netreba ani na preskúmanie právnych vzťahov viazaných ku kupovanému pozemku.

Skôr však ako sa pustíte do hľadania pozemku, mali by ste už mať svoju predstavu o novom dome prekonzultovanú s architektom. Ten vám ju totiž pomôže preniesť do reality.  Navrhne vám vhodné dispozičné riešenie, od toho sa odvíjajúcu potrebnú rozlohu domu a prispôsobí počet podlaží. Od týchto údajov totiž závisí základná podmienka a tou je celková veľkosť pozemku.

Nezanedbateľnými činiteľmi pri jeho výbere je aj jeho orientácia vzhľadom na svetové strany a pomerom jeho šírky a dĺžky a tiež to,  či chcete stavať na pozemku rovinatom alebo ste sa rozhodli posadiť  dom do svahu.

Pri výbere vhodného pozemku je dobré zamyslieť sa aj nad tým, "kto sme" a čo od nášho nového obydlia očakávame. Treba zvážiť váš vek s ohľadom na vaše zamestnanie, to či nebude pre vás zložité dochádzať dennodenne do práce, či sa v blízkosti nachádza škola pre vaše deti alebo iné možnosti napr. kultúrneho a športového vyžitia.

Pri dnešných cenách by ste mali uvážiť či sa rozhodnete pre pozemok v meste alebo na vidieku. Jednu z rozhodujúcich rolí by mala hrať aj existujúca infraštruktúra a vybavenosť konkrétnej obytnej časti.  Nezabúdajte, že budete v blízkosti vášho obydlia potrebovať obchod, zdravotné stredisko, a napr. aj zastávku autobusu alebo mhd.

Nevhodné sú pozemky nachádzajúce sa pri hlučných komunikáciach, zábavných podnikoch či centrách, pri riekach a potokoch. Rušiť vás môžu aj pracovné aktivity suseda, ktorý má na dvore napríklad autoservis alebo drevársku dielňu.

Skôr než sa rozhodnete, preštudujte si územný  plán mesta či obce, aby vás po niekoľkých rokoch nemilo prekvapila výstavba diaľnice alebo priemyselnej zóny. Taktiež je nutné zistiť eventuálne obmedzenia alebo regulatívy týkajúce sa stavieb v danej lokalite, ktoré usmerňujú charakter výstavby. Neskôr by ste sa totiž mohli dozvedieť, že stavať môžete až  7 metrov od uličnej hranice pozemku a to by už pri hotovom projekte vášho domu mohlo znamenať prvé problémy.

Jednoduché formy

Školenie

Všetky práva vyhradené. Aktualizované 24/11/2018  WebDesign